Videolar

Sigara Böreği Tarifi | Nasıl Yapılır?

Sigara Böreği Tarifi | Nasıl Yapılır?

Girdiği her ortama uyum sağlayan, dilerseniz kahvaltıda dilerseniz çay saatlerinde tüketebileceğiniz, herkesin severek tükettiği harika bir tarif: Sigara Böreği😍

Hazır yufka ve peynirli iç harcı ile kolayca hazırlayabileceğiniz bu böreği dilerseniz patatesli ya da daha farklı iç harçları ile de hazırlayabilirsiniz. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği sigara böreğini gelin birlikte hazırlayalım ve uzun uzun özlem giderelim. Sigara böreği nasıl yapılır? merak edenler için işte videomuz.💃 Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!❤️

4-6 kişilik
Hazırlama:10 dakika
Pişirme:15 Dakika

 

Sigara Böreği İçin Gerekli Malzemeler
3 adet yufka

İç Harcı İçin;
200g yarım yağlı beyaz peynir
1 tutam maydanoz
Kızartmak için;
Sıvı yağ

Hazırlanışı
1 – Öncelikle iç harcı için bir kap içerisine ezilmiş 200 gr yarım yağlı beyaz peyniri ve bir tutam ince ince doğranmış maydanoz alalım. Kaşık yardımı ile iyice karıştıralım. Benim peynirim tuzlu olduğu için ben tuz kullanmadım, kullanacağınız peynir çeşidine göre tuz miktarını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz lor peynir veya yağsız peynir ile de hazırlayabilirsiniz.
2- İç harcımız hazır. Şimdi 1 adet yufkayı tezgahın üzerine serelim ve ortadan ikiye keselim.
3- D şekline getirdiğimiz yufkalarımızın her birini dört eşit parçaya keselim. Toplamda bir adet yufkayı 8 eşit üçgen parça olacak şekilde keselim. Eğer yufkamızın boyutu büyük ise toplamda 12 eşit parçaya da kesebilirsiniz.
4- Ardından bir adet üçgen yufkamızı tezgah üzerine alalım.
5- Geniş kısmına peynirli iç harcımız dan bir tatlı kaşığı kadar alarak yayalım .
6- Sağ ve sol kenardan içe doğru katlayalım. Rulo şeklinde gevşek olmayacak şekilde sıkı sıkı saralım. Fakat uç kısmını hafifçe açık bırakarak bir fırça yardımı ile su sürelim ve yapışmasını sağlayalım.
7- Tüm yufkalarımızı bu şekilde sararak hazırlayalım. Burada belirtmek istiyorum, sigara böreğine sıkıca sarmanız içinin yağ çekmesini engelleyecektir, eğer gevşek sarılırsa pişerken iç harcı tavaya dökülerek sıçrayabilir. Ayrıca kullanacağınız yufkanızın taze olmasına da dikkat edin.
8- Sarma işlemi bittikten sonra tavaya bolca sıvı yağ alarak ısıtalım.
9- Ardından böreklerimizi tavaya alalım. Ara ara çevirerek her tarafını da eşit bir şekilde kızartalım. Bu aşamada ocağın çok yüksek ateşte olmamasına dikkat edin, aksi halde börekleriniz gereğinden fazla kızarabilir. Ayrıca ara ara yuvarlayarak çevirin ki her tarafı güzel bir şekilde pişsin.
10- Toplamda 5- 6 dakika içerisinde böreklerimiz nar gibi kızaracaktır. Kızaran böreklerimizi maşa yardımıyla kağıt havlu serdiğimiz tabağa alalım.
11- Tüm böreklerimizi kızartarak sıcak sıcak servis edelim. Sigara böreğimizi deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.
12- Ben 3 adet yufka ile toplamda 24 adet sigara böreği elde ettim. Siz daha fazla yufka ile yaparak daha fazla börek elde edebilirsiniz. Hatta böreklerinizi buzdolabı poşetine kaldırarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda çözüldükten sonra kızartarak servis edebilirsiniz.
#sigaraböreği #nefisyemektarifleri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »