Videolar

Hurmalı Karabuğday Unlu Kek Tarifi

Hurmalı Karabuğday Unlu Kek Tarifi

Hurmalı karabuğday unlu kek glutensiz, buna rağmen lezzet olarak standart keklerden hiçbir farkı olmayan bir kek. Bir kek -sizse genelde eksik bir şeyi mutlaka olur. Yeterince şekerli olmaz, yapışkan ya da dağılgan kıvamlı olur, kuru olur, vs. Ama hurmalı karabuğday unlu kek öyle değil.

Bildiğiniz, standart bir kakaolu kek gibi. Sadece görüntüsü, kıvamı ve lezzeti değil, kalorisi de öyle maalesef. Nasılsa hurmalı, glutensiz, o zaman neden üç dilim yemiyorum demeyin. Şunu unutmamakta fayda var ki şekersiz kek demek şekersiz kek demek değildir. Şeker, kaynağı ne olursa olsun şekerdir ve kalorisi yüksektir. Unun kaynağı ne olursa olsun undur ve karbonhidrat miktarı ve kalorisi yüksektir. Fit kek diye pazarlanan osuz, busuz keklerin sizi hiç kalori almıyormuşsunuz gibi fazla yedirerek normalde alacağınızdan daha fazla kalori almanıza neden olmasına izin vermeyin.

Hurmalı karabuğday unlu kek gibi keklerin tek avantajlı yanı aldığınız kalorileri nispeten daha iyi kaynaklardan almanızı sağlamalarıdır. Örneğin karabuğdayın ve hurmanın kalorisi yüksektir ama bunun yanı sıra protein ve lif miktarı da yüksektir. Bu keki buğday unu ve şekerle de yapıp aynı kıvamı ve lezzeti elde edebilirsiniz ama kalorisinden bağımsız olarak daha az sağlıklı olur. Bu yüzden nasılsa aynı kaloriyi alıyorum, o zaman neden antin kuntin malzemelerle uğraşıyorum da demeyin.

Keke hareket katması için damla çikolata ve fındık kullandım. Siz bunları tamamen çıkarabilir ya da yerine başka bir şeyler kullanabilirsiniz. Örneğin ceviz, badem, vişne, frambuaz, beyaz çikolata, portakal kabuğu gibi malzemeleri tek tek veya istediğiniz kombinasyonlar halinde kullanarak kendi kekinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Malzemeler:

3 yumurta,
200 g çekirdeksiz tartılmış hurma,
1 su bardağı süt,
1/2 su bardağı sıvı yağ,
3 yemek kaşığı kakao,
1 su bardağı karabuğday unu,
1 paket kabartma tozu,
1 su bardağı damla çikolata,
1 su bardağı iri çekilmiş fındık.

Tarifi görmek için tıklayın
https://www.kevserinmutfagi.com/hurmali-karabugday-unlu-kek-tarifi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »