Videolar

ETLİ KURU FASULYE | Pratik Lezzetli Yemek Tarifleri | Evde Yapılan Enfes Harika Tarifler İzle

ETLİ KURU FASULYE | Pratik Lezzetli Yemek Tarifleri | Evde Yapılan Enfes Harika Tarifler İzle

Lezzetli yemekler için 5 altın öneri
“Bu yemeği çok yerde yedim, kimse senin gibi yapamıyor.” Bu cümleyi bütün eş dosttan duymak o kadar da zor değil. Peki, lezzetli yemeklerin püf noktası nedir?

Yemeğinizin lezzetli olabilmesi için ilk kural kullandığınız malzemelerin taze olmasıdır. Market rafında ya da evdeki dolabınızda günlerce beklemiş bir maruldan lezzetli bir salata bile elde etmeniz mümkün değildir. Dolayısıyla binbir zahmetle yaptığınız yemeklerin lezzet bakımından da zenginliğini sağlayabilmek adına her zaman taze ürünler kullanmalısınız.

Bunun için taze sebze meyveler bulabileceğiniz semt pazarlarından alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca gereğinden fazlasını satın almazsanız, besinlerinizi bekletmeden tüketme şansınız olur. Unutmayın, lezzet tazelikten geçer.

Elinizin lezzeti yemeğe geçsin

Bu her ne kadar tartışmaya açık bir konu gibi görünse de, eldiven ya da kaşık yardımıyla el değmeden hazırlanan yemeklerde size ait lezzeti yakalamak mümkün olmuyor. Çünkü “elin lezzeti” diye bir olay gerçekten var. Basit bir kurabiye yapımında bile ellerinizi kullanarak ne kadar iyi yoğurursanız, karışım o kadar homojen bir hâl alır; malzemelerin lezzeti birbirine iyice geçer ve lezzeti yakalarsınız. Hijyen kurallarına özen göstermek şartını da unutmamanızda fayda var.

Püf noktalarını kaçırmayın

Bazen bir yemeği yapmak istediğinizde aynı yemeğinbirden fazla tarifi olduğunu görebilirsiniz. Bu noktada önemli olan o yemekle ilgili püf noktalarını öğrenmektir. Bazen ufak ölçü değişiklikleri, bazen fırının derecesi… Her yemeğin ana hatlarıyla aynı olan tarifleri, aslında minik püf noktalarıyla şekillenir.Öyle ki, mutfakla ilgili ipuçları zaman içinde kazanacağınız tecrübeler neticesinde size kendini gösterir. Kendi tarzınızı, elinizin lezzetinizi bulursunuz.

Emek olmadan yemek olmaz

Bir yemeğe verilen emek, ekstra çaba, o yemeğin lezzetini hat safhaya çıkarabilir. Bu yargı pratik tariflerlezzetsizdir demek değildir. Fakat uğraşılan çeşitli malzemelerle renklendirilen tarifler her zaman daha dikkat çekici nitelikte oluyor. Ayrıca vaktiniz varsa yemeği kısık ateşte ağır ağır pişirin.

Sevginizi katın

Bu başlık kulağa çok klişe gelebilir. Fakat aynı zamanda, yemeklerinizi lezzetlendirmek adına verilen en mühim öneri de olabilir. Çünkü siz her ne kadar farkında olmasanız da gönülsüz yaptığınız işler size güzellik olarak geri dönmez, dönemez. Sevilmeyen misafire yapılan kek kabarmaz, istemeyerek yapılan börek lezzetli olmaz. Yapacağınız yemek her ne olursa olsun sevgiyle, isteyerek, özenerek yaptığınızda dünyanın en lezzetli yemeği olma şansı yakalayabilir.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »