Videolar

Yemek Tarifleri – 60.. Burma Kadayıf.. 👇Tarif Yorumda👇 Bu Tarifi Sevdiklerinizle Paylaşabilirsiniz..

Recipes – 60..
Burma Kadayif..
You can share this recipe with your loved ones..
🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲🍲
Share.. Comment.. Like.. Subscribe..

Evde Diyarbakır Burma Kadayıf..

Malzemeler:

Şerbet için:
3 su bardağı şeker
2 bardak su
10 damla limon

Kadayıf harcı için:
3 su bardağı ince kadayıf
3 su bardağı iri parçacıklı antep fıstığı

Kadayıf dışı için:
Uzun kadayıf

Süslemek için:
Toz antep fıstığı

Tepsinin dibine:
3 dolu yemek kaşığı sade yağ
1 çay kaşığı pekmez

Hazırlanışı:
İlk olarak şerbetin yapılışı ile başlıyoruz. Tencerenin içerisine 2 bardak su ekliyoruz. 3 su bardağı da şeker ekliyoruz ve bunu kaynayana kadar karıştırıyoruz. Şimdi içerisine 8-10 damla limon damlatıyoruz. Toplamda 12 dakika kaynattık. Şerbetimiz hazır. Şerbeti soğumaya bırakıyoruz.

Şimdi kadayıfın iç harcını hazırlayacağız. 3 su bardağı parçalanmış kadayıfı bir karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine 3 su bardağı iri parçacıklı fıstık ekliyoruz ve bunu karıştırıyoruz. Şimdi de kadayıfı pişireceğimiz tepsinin zeminine 3 dolu yemek kaşığı sade yağ ve bir çay kaşığı da pekmez ekleyip tepsinin dibine sürüyoruz. Bunu da hazırladıktan sonra uzun tel kadayıfı alıp istediğimiz uzunlukta kesiyoruz ve içerisine yapmış olduğumuz iç harç olan fıstık ve kadayıf karışımından 1 avuç ekliyoruz. Ardından yandan yandan bükerek şeklini oluşturuyoruz. Tepsiye dizeceğimiz kadayıfların tamamını bu şekilde yapıp şeklini oluşturduktan sonra tepsiye diziyoruz.

Hepsini dizdikten sonra özel ocağımızın üzerine tepsimizi alıp pişirmeye başlıyoruz. Bu aşamada içerisine 2 su bardağı sıvı yağ ekliyoruz. Tepsiyi çevire çevire pişiriyoruz. Kadayıfın alt yüzü 15 dakika piştikten sonra koymuş olduğumuz sıvı yağı süzüp kadayıfı ters çerviriyoruz ve diğer yüzünü de 7-8 dakika pişiriyoruz. Kadayıfımız pişti.

Şimdi üzerine oda sıcaklığına gelen şerbetimizi döküyoruz. Tatlı şifreyi çektikten sonra üzerini toz fıstık ile süslüyoruz. Herkese afiyet olsun.

Diyarbakir Burma Kadayif at Home..

Materials:
For sherbet:
3 cups sugar
2 glasses of water
10 drops of lemon

For the kadayif mortar:
3 cups thin kadayif
3 cups coarsely chopped pistachios

For out of kadayif:
long kadayif

To decorate:
Powdered Pistachios

At the bottom of the tray:
3 tablespoons of plain oil
1 teaspoon molasses

Preparation of:
First, we start with making the syrup. Add 2 glasses of water into the pot. Add 3 cups of sugar and mix it until it boils. Now we drop 8-10 drops of lemon into it. We boiled it for 12 minutes in total. Our syrup is ready. We leave the syrup to cool.

Now we will prepare the inner mortar of kadayif. Take 3 cups of shredded kadayıf in a mixing bowl. Add 3 cups of coarse peanuts and mix it. Now we add 3 full tablespoons of plain oil and a teaspoon of molasses to the floor of the tray where we will cook the kadayıf and rub it on the bottom of the tray. After preparing this, we take the long wire kadayif and cut it to the desired length and add 1 handful of the peanut and kadayif mixture, which is the inner mortar we have made. Then we form the shape by bending it from side to side. We make all of the kadayifs that we will arrange on the tray in this way, and after creating their shape, we arrange them on the tray.

After we arrange them all, we take our tray on our special stove and start cooking. At this stage, add 2 cups of oil into it. We cook the tray by turning it over. After the underside of the kadaifi is cooked for 15 minutes, we filter the oil we have put in, turn the kadaifi inside out and cook the other side for 7-8 minutes. Our kadayif is cooked.

Now we pour our syrup, which comes to room temperature, on it. After drawing the sweet code, we decorate it with powdered peanuts. Bon appetit everyone.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »