Videolar

Tablacı Salatası Tarifi

Tablacı Salatası Tarifi

Tablacı salatası özellikle Adana ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde olmak üzere kebapçılarda sipariş verildikçe taze taze hazırlanan pratik bir salatadır. Bir bu yaz popüler tabirle bu salataya düştük. Yemekten hemen önce birkaç dakika içinde hazırlayıp sofraya koyuveriyoruz. Özellikle evde lezzetli bir domates varsa tadına doyum olmuyor.

Tarif adının da ifade ettiği şekilde tabla, ev şartlarında kesme tahtası, üzerinde hazırlanıyor. elle karıştırılarak servis tabağına alınıyor ve en son üzerine nar ekşisi gezdiriliyor.

Tablacı salatasında iki baharat var; sumak ve toz biber. Sumağın soğana ne kadar yakıştığını bilmeyen ve sumaklı soğan salatasını sevmeyen yoktur sanıyorum. Sumak bu salataya da çok yakışıyor. Toz biber ise pek alışık olmadığımız bir dokunuş. Eğer salatalarda hafif acı seviyorsanız acı biber kullanabilirsiniz.

Tablacı salatası nar ekşisinden dolayı bana bir miktar gavurdağ salatasını hatırlatıyor ama hem malzemelerin doğranma boyutu hem de gavurdağ salatasındaki cevizin baskın tadı nedeniyle bir yandan da oldukça farklılar.

Tablacı salatasının ana malzemeleri soğan, maydanoz ve domates. Soğan eksperi değilseniz marketten ya da pazardan alacağınız aşağı yukarı her soğan rolünün hakkını verecektir. Maydanoz da aynı şekilde. Ama domatese gelince akan sular duruyor. Domatesi lezzeti ve pek tabii lezzetsizliği salatanın başarısını doğrudan etkiliyor. Sadece lezzeti değil elbette kıvamı da oldukça önmeli. keserken elma gibi katır katır sesler çıkaran bir domatesten iyi bir sonuç beklemek aşırı iyimserlik olur. Yumuşacıki bol sulu, ince kabuklu yaz domatesleri bu salatada en iyi sonucu verecek domateslerdir. Domatesin rengi, şekli, cinsi önemli değil. Önemli olan bu özelliklere sahip olması.

Tablacı salatasının en önemli özelliklerinden biri başta da belirttiğim gibi yapılış yapılmaz taze taze servis edilmesi. Evde de yapıyor olsanız buna dikkat etmenizi ve salatayı hazırladıktan sonra bekletmeden hemen servis etmenizi tavsiye ederim.

Afiyetle kalın…

Malzemeler:

1 adet soğan,
1 avuç maydanoz,
1 adet büyük boy domates,
1 çay kaşığı sumak,
1 çay kaşığı kırmızı toz biber,
Tuz,
Zeytinyağ,
Nar ekşisi.

Tarifi görmek için tıklayın
https://www.kevserinmutfagi.com/tablaci-salatasi-tarifi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »