Diyet

25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü

1 gün aradan sonra günlüğe dönüş yapayım dedim. Malum araya zaman girince telaşlanıyorum, sonra da hiç yazamıyorum.

Cumartesi günümde diyet de tatildeydi, hazır İnci babasındayken benim de misafirlerim vardı. O nedenle yeme konusunda şımarık bir akşam geçirdim 🙂 1 adet ekler, biraz yer fıstığı, birkaç tane cips, 1 kase baharatlı çekirdek ve 2 küçük kadeh beyaz şarap günün kaçamaklarıydı. Misafirlerim gece 03.00’de gittiği için sabah kalkışım 12.00 oldu 🙂

Pazar günüme gayet sağlıklı beslenme niyetimle başladım. Zaten geç kalkınca gün de kısalmış oldu. Kahvaltım öğle yemeği gibi oldu. Domates, zeytin, yumurta ve tel peynirden oluşan kahvaltıma 2 dilim de ekmek eşlik etti.

 

25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü
25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü

 

Öğünle birlikte birşey içmeyi sevmediğim için kahvaltıda çay veya kahve içmiyorum. Kahve içeceksem de ya kahvaltıdan önce olmalı ya da sonra. Yemek sırasında muhakkak içeceği unuturum. Kahvemi yine kahvaltı sonrası içtim. Bu sefer karamelli kapsül espresso içtim.

 

25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü
25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü

 

Miskin geçen bir Pazar günü oldu çünkü İnci evde yoktu. Yemeği dünden yapmıştım. Canım da bir iş yapmak istemedi. İnci gelince beraber yiyelim diye üzüm ve şeftali hazırladım. Şeftaliyi yine paylaştık. Çok sert ama lezzetliydi. Evde az kişi olduğumuz için meyveleri çoğunlukla taneyle alıyorum. Asla istifleme yapmıyorum çünkü çürüyüp atılınca acayip sinirlerim bozuluyor. Mesela 2 şeftali ve bir salkım üzüm. Başka bir gün 2 armut ve 7-8 tane erik falan gibi. Çok kişilik ailelerin kiloyla alması, hızlı tüketmesi sayesinde sorun olmadığı için daha hesaplı olabilir. Aynı şekilde kuru soğan ve patatesi de 3-4 er tane falan alıyorum. Sarımsakları da ayıklayıp buzluğa atıyorum. Az kişi olup da tüketim hızlı olmayınca herşey çabuk küflenip bozuluyor. En sevmediğim şey bu israf konusudur. Açık bırakılmış ampule, dökülen yemeğe falan çok üzülürüm. Bir restoranda yemek yerken yediğim ekmek yarım kalırsa onu peçeteye sarar eve getiririm. Orda kalsa çöpe gidecek çünkü. Benim böldüğüm ekmeği başka müşteriye sunamazlar nasılsa. Hatta bazen çantamda çok küçük saklama kaplarından bulunduruyorum. Bazen İnci tabağında köfte falan bırakıyor. Çöpe atılacağına ya sonra yediriyorum veya da sokakta hayvanlara veriyoruz. Belki aranızda yadırgayanlar olabilir ama ben kendimi seviyorum bu duyarlı davranışımdan ötürü. Unutmadan evde de ambalaj atıklarını ayırırım. 2 ayrı çöp yaparım.

Yediğim meyveyi yazarken konu uzadı 🙂

25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü
25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü

 

Akşam yemeği olarak da 3 adet kıymalı biber dolması ve yoğurt yedim. Evde ekmek yoktu o nedenle 1 dilimden bile küçük kalan ekmeği yedim. Dolmayı pirinç ve bulgur karışık yaptım. Asla kinoalı dolma falan yapmam. Geleneksel yemek zevkimi bozmam. Bundan hoşlanmıyorum. Metabolizmamın da aynısını hissettiğini düşünüyorum. Dünya küreselleşebilir (globalleşebilir) ama yeme konusunda yerel (lokal) beslenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yani tabi ki canım isteyince suşi yiyorum ama kıymalı biber dolmasını da kinoayla falan yapamam yani. Yapanı da eleştirmiyorum herkesin özgür iradesidir.

25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü
25 Ağustos 2021 Beslenme Günlüğü
Yemekten sonra başka birşey yemedim. Şu an bu satırları saat 22.00’de yazıyorum. İlerleyen saatlerde birşey yersem ekleme yaparım. 1 bardak süt içme ihtimalim yüksek mesela 🙂

 

Sevgilerimle…

Dyt. Aslı Akça

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »